TISKOVÁ ZPRÁVA, 19. 04. 2021 v Jablonci nad Nisou:

Nová městská příspěvková organizace Kultura Jablonec převzala většinu činností bývalé společnosti Eurocentrum Jablonec s.r.o. a s ní i pořádání akcí. Blížící se léto dává naději, že první návštěvníky by mohli přivítat již brzy. 

Máme k dispozici vzdušný amfiteátr přímo uprostřed historického centra města, který bychom rádi využili pro vystoupení kapel nebo uměleckých skupin, jakmile to situace dovolí,”  informuje Petr Vobořil, ředitel p. o. Kultura Jablonec. “Co se dramaturgie týče, program by měl zaujmout různé cílové skupiny, tak aby si po měsících izolace a online kultury mohl každý užít svůj oblíbený žánr i naživo. Vystoupit by měly stálice jako folkoví Nezmaři, bluegrassový Cop, dámské duo Tara Fuki nebo showman Lukáš Pavlásek. Svou silnou místní fanouškovskou základnu podpoří i Krucipüsk. Kultura Jablonec mimo jiné spolupracuje s Obscure Promotion na přípravách vystoupení metalové stoupající hvězdy Jinjer. Ve fázi příprav a plánů je i koncert Druhé trávy, či společné vystoupení folklorních souborů Nisanka, Šafrán a Jizera,” vyjmenovává dramaturg p. o. Kultura Jablonec, Jan Ocilka. Zda a v kterých konkrétních termínech se pořadatelům podaří realizovat všechna tato, či také další představení, záleží na vývoji hygienické situace a povolené kapacity pro diváky.

Prozatím nepočítáme s využitím vnitřních prostor pro koncerty, z epidemiologického hlediska se jeví Letní scéna Eurocentra jako vhodnější řešení. Pokud to však podmínky umožní, máme např. zájemce o pořádání odložených maturitních plesů v červnu,” upřesňuje Vobořil.

Kulturní zážitek na čerstvém vzduchu mohou v létě nabídnout i jablonecká kina. Letní kino každoročně začíná promítat koncem června. Vedoucí kin, Adam Gody Kocián však věří, že zkrátka nepřijde ani Kino Radnice a Junior. “Čím dříve kina pro diváky otevřeme, tím budu radši. Po hygienické stránce jsme dobře vybaveni a také distribuční společnosti mají plno dlouho očekávaných novinek,” informuje Kocián.

V programové péči společnosti Kultura Jablonec je také kostel svaté Anny. Podle ředitele Petra Vobořila by rádi navázali na úspěšnou výstavu krajinomalby ze sbírky Kooperativa “Má vlast”, která se konala v prostorách kostela loni. “Opět chystáme reprezentativní výstavu obrazů ve spolupráci se Spolkem výtvarných umělců Mánes. Tentokrát se bude jednat o výběr uměleckých děl s různou tematikou, zastoupena bude nejen typická krajinomalba, ale i portréty, zátiší a další klasické motivy. Naším cílem je zpřístupnění výstavy pro širokou veřejnost především v době letních prázdnin a dovolených,” říká Vobořil.

Jedna z tradičních květnových akcí, kterou si Jablonečané oblíbili, je Muzejní noc pod Ještědem, kdy se otevřou muzea, galerie a další kulturní instituce nejen v Jablonci, ale také v Liberci a Vratislavicích. Místa propojuje trasa historického autobusu tak, aby se návštěvníci mohli během noci podívat do více objektů. Letošní termín Muzejní noci byl posunut na konec června (pátek 25. 6.), kdy je větší pravděpodobnost, že se akce uskuteční. Konkrétní podoba je zatím v jednání.

Vzhledem k tomu, že podmínky pro pořádání kulturních akcí se mohou i nadále měnit, sledujte webové stránky www.kulturajablonec.cz.

Kontaktní osoba pro média: Radana Schaeferová, T:+420 606 270 543, schaeferova@kulturajablonec.cz