TISKOVÁ ZPRÁVA, 07. 12. 2022 v Jablonci nad Nisou

“Jablonec město sportu” v nové knize a výstavě fotografií Petra Krajíčka

Výjimečné sportovní osobnosti, konkrétní momenty probíhajících klání, významné a rozhodující okamžiky, ale i sport jako součást života Jablonečanů objektivem zachytil fotograf Petr Krajíček v průběhu let od roku 1973. Nyní se můžete podívat na výběr z jeho bohatého archivu v nové knize “Jablonec město sportu”, kterou doprovází stejnojmenná výstava v Domě Scheybalových v Jablonci nad Nisou.

Knihu ocení především sportovní fanoušci a patrioti. Na více než tři sta stranách plných fotografií připomene jedno z nejúspěšnějších období jabloneckého sportu. Záběry přidávají sportovnímu příběhu lidskou tvář – ukazují emoce hráčů, trenérů, diváků. Zavzpomínat mohou i samotní borci na své sportovní začátky, vítězství, přátelství a lásky. Objektivem nejsledovanější sporty jsou lyžování, box, fotbal, gymnastika, basketbal, tenis, plavání a samozřejmě atletika,” přibližuje náplň knihy Petr Vobořil, z Kultury Jablonec, p.o., která knihu vydala. 

První výtisky spatřily světlo světa na začátku prosince. Slavnostně byla kniha pokřtěna spolu se zahájením výstavy v Domě Scheybalových. “Na vernisáž 1. prosince přišlo velké množství pamětníků, sportovců i jejich příznivců. Někteří z nich nám s výstavou vlastně i pomohli, protože zapůjčili své medaile, trofeje nebo sportovní vybavení, které dnes působí trochu úsměvně, ale Jablonečané na tuto dobu určitě mohou vzpomínat s hrdostí,” připomíná Vobořil.

Výstava je zdarma přístupná v podkroví domu Scheybalových (Kostelní ⅙, Jablonec nad Nisou) do 27. 5. 2023 (všední dny 13–17 hodin, soboty 10–13 hodin nebo po tel. dohodě +420 774 667 677. Více zde.

Kniha je k zakoupení za 490 Kč na místě konání výstavy nebo v Turistických informacích v budově radnice (Mírové nám. 19, Jablonec nad Nisou). Více zde.

Vydání knihy finančně podpořilo statutární město Jablonec nad Nisou.

Galerie