Den evropského dědictví v Jablonci nad Nisou, který připadá na sobotu 16. září, má letos i významný podtitul: 90 let radnice aneb 30. léta v Jablonci.

Jak již název napovídá, kromě každoroční návštěvy různých zajímavých míst a památkových objektů se bude ve velkém stylu slavit i výročí uvedení do provozu jedné z dominant jabloneckého historického centra: radnice.

O podobě radniční budovy měla rozhodnout architektonická soutěž vyhlášená v listopadu 1928. Do soutěže se přihlásilo neuvěřitelných 177 architektů a kolektivů z celé střední Evropy. Do čtvrtého kola postoupilo 12 návrhů, z nichž porota však nakonec nevybrala vítěze. Nynější definitivní podoba radnice, jejíž projekt byl dokončen až v prosinci roku 1930, je dílem libereckého architekta, který v soutěžním klání skončil jako druhý v pořadí. První zasedání zastupitelů města ve velké síni proběhlo v únoru 1933.

Pro návštěvníky bude budova radnice zpřístupněna po celý den. Prohlédnout si mohou třeba její věž, obřadní síň, pracovnu primátora či zasedací místnost. Samozřejmostí je i jízda páternosterem. Před radnicí je kromě pestrých trhů připraven i bohatý kulturní program.

Po celém městě je pak otevřena řada památkových objektů a míst se zajímavými programy. Prohlídky, výstavy, hudební vystoupení, soutěže a besedy.. To je jen malý výčet toho, co vše je možné během dne zažít. Cestu mezi jednotlivými otevřenými objekty vám může příjemně zkrátit projížďka retro autobusem. Pro rodiny je připravena poznávací trasa se sedmi zastaveními s úkoly, která účastníky seznámí se zajímavostmi kolem stavby budovy radnice.

Den evropského dědictví bude letos v Jablonci nad Nisou opravdu zajímavý, nenechte si ho ujít.

Více o celé akci včetně nejaktuálnějších informací naleznete ZDE

7. 9. 2023

Foto: jablonec.com